Island ukončil národní výběr Eurovision Song Contest 2012 – Söngvakeppni sjónvarpsins velkým finále, ve kterém vystoupilo celkem sedm interpretů. Vítězem se však mohl stát pouze jeden. Vítězem národního kola a reprezentantem Islandu na Eurovizi 2012 se stává duo Greta Salóme a Jónsi, kteří budou prezentovat píseň „Mundu eftir mér“. Zda v původní verzi či v angličtině, to si musíme nějaký ten čas počkat.
Greta Salóme a Jónsi
Soutěžní píseň: Never Forget
1. semifinále (22.05.2012) pořadové číslo 2
Gréta:
Prezentační video:
Text písně:
Překlad textu:
Never Forget
Nikdy nezapomeň
She‘s singing softly in the night Praying for the morning light She dreams of how they used to be At dawn they will be free.
Memories they haunt his mind Save him from the endless night She whispers warm and tenderly Please come back to me.
And when the golden sun arises far across the sea The dawn will break as darkness fades forever we‘ll be free.
Never forget what I did, what I said When I gave you all my heart and soul. Morning will come and I know we‘ll be one Cause I still believe that you‘ll remember me.
She mourns beneath the moonlit sky Remembering when they said goodbye Where‘s the one he used to know It seems so long ago.
Zpívá zlehka za noci - za ranní svit, modlí se. Sní o tom co, bývávalo a za úsvitu už nebude.
Vzpomínky ji sužovali - uložila ho k nekonečnému spánku. Šeptá vroucně i něžně: Prosím vrať se mi.
A když se zlatá záře se rozlije za mořem, svítání zničí temnotu a my budeme opět spolu.
Nikdy nezapomeň, co jsem dělal, co jsem říkal; Když jsem ti dával své srdce a duši. Úsvit přijde a vím, že budeme spolu, protože stále věřím, že na mne budeš vzpomínat.
Truchlí tu pod měsíční oblohou, vzpomíná, jak řekla své sbohem. Kde je ta kterou jsem znával… …zdá se to tak dávno.
Greta Salóme Stefánsdóttir se narodila v roce 1986. Její život začal směřovat k hudbě už ve věku čtyř let, kdy začala hrát na housle. V roce 2008 získala titul bakalář umění, který získala právě za hru na housle.
Grety každodenním chlebem je hudba. Na plný úvazek pracuje s Islandským symfonickým orchestrech a mimo to i v několika dalších hudebních projektech. V letošním roce jí čeká poslední semestr, aby získala titul magistry umění.
Tato fenomenální houslistka skládá písně již několik let, ale svou první práci zveřejnila v roce 2008. Tehdy zvítězila v soutěži Christmas Song s písní „Betlehem“. Díky tomuto pozitivnímu „nakopnutí“ začala více a více tvořit.
John Joseph Snæbjörnsson byl kdysi členem skupiny Jónsi, ze které mu zbylo již jen umělecké jméno. Skupina prorazila v roce 2001 s písní „Nakinn“ a během krátké doby se stala jednou z neoblíbenějších skladeb a pánové jedni z nejoblíbenějších kapel.
Později se Jónsi vrhl na sólovou dráhu, na které vydal debutové album pod názvem „Jónsi“. V roce 2003 si zahrál v muzikálu Pomáda a role Dannyho Zuka jej katapultovala do hudebních výšin na Islandu.
V roce 2004 reprezentoval Island na Eurovizi v tureckém Istanbulu, kde se umístil na 19. místě s písní „Heaven“. V roce 2007 se podílel na národním kole, ale úspěch přišel opět až v roce 2012…
V národním kole Eurovision Song Contest 2012 na Islandu – Söngvakeppni sjónvárpsins soutěžila se dvěma počiny a oba se kvalifikovali se semifinálových večerů. Gréta však později oznámila, že svou pozornost hodlá zaměřit na skladbu „Mundu Eftir Mér“, kterou prezentovala se zpěvákem Jónsim. S ním se po finálovém kole stává reprezentantkou Islandu na Eurovision Song Contest 2012 v Baku.